Čtvrtek, 14 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyJsou spořicí účty stále výhodné?

Jsou spořicí účty stále výhodné?

Spořicí účty patří k velmi tradičním a konzervativním nástrojům. Chudému obyvatelstvu Skotska začaly sloužit ke střádání menších částek už na počátku 19. století. Jsou ale v dnešní době stále vhodné, nebo s časem zastaraly?

Jak funguje spořící účet

Spořicí účet se na první pohled příliš neliší od běžného účtu. Pořizuje se na dobu neurčitou a můžete si na něj posílat peníze. Ty jsou ale pak o něco méně pohyblivější než na běžném účtu, a s účtem se velmi často pojí i výpovědní lhůta, případně další poplatky za výběr peněz. Na druhou stranu ale získáte od banky vyšší úrok, aktuálně i přes 3 %.

Spořící účty často figurují jako doplněk běžného účtu, existují ale i jako samostatné produkty.

Výhody spořícího účtu

Peníze jen tak neutratíte

Dostat se až na úplnou nulu, pokud používáte jen běžný účet, není nic těžkého. Pokud „odkloníte” část svých příjmů někam, kde nejsou tolik dostupné, bude pro vás mnohem snazší je neutratit. I proto jsou „spořáky” pořád velmi oblíbené.

Na spořícím účtě získáte vyšší úroky než na běžném

Zatímco na běžném účtě se bude váš úrok pohybovat více méně kolem nuly, na spořícím účtu se dnes dostanete i pohodlně přes 3 %.

Peníze nejsou nedobytné

Oproti například termínovaným účtům můžete mít své peníze velmi rychle zpátky. Měli byste si ale ohlídat veškeré podmínky spořicího účtu. Vedle účtů bez výpovědní lhůty totiž stále existují spořicí účty s výpovědní lhůtou, kde si počkáte i rok.

Jednoduché spoření

Spořicí účet je jednoduchý nástroj a peníze na něj můžete odesílat pravidelně ze své výplaty pomocí trvalých plateb. Vaše peníze budou v bezpečí díky povinnému pojištění vkladu (do 100 000 euro) a o nic dalšího se nemusíte moc starat.

Porazí úrok na spořicím účtu inflaci?

V dnešní době jednoznačně ne. Inflace se drží nad deseti procenty a spořicí účet spolu s dalšími spořicími nástroji nemá šanci ji konkurovat, jejich úroková sazba se totiž pohybuje mnohem níže.

Pokud je vaším cílem porazit inflaci, budete muset sáhnout po méně konzervativních nástrojích, tedy začít své peníze investovat. Přesto jsou skupiny lidí, pro které bude spořicí účet nástrojem stále aktuálním. O koho se jedná?

Pro koho je spořicí účet stále vhodným nástrojem?

Pro ty, kteří nechtějí odložit své peníze dlouhodobě

Investice jsou běh na dlouhou trať a tak, jako se vám například nevyplatí mít spořicí účet pro děti, které by z něho vybraly peníze za dvacet let, zároveň se vám může vymstít investovat své peníze do akcií, pokud je budete za rok potřebovat. Volatilita trhu totiž vyžaduje dodržení investičních horizontů, které jsou obecně spíše další a v řádu několika let.

Pro ty, kteří jsou na investování moc konzervativní

Může se stát, že na investování zkrátka nemáte nervy. Přece jenom jde vždy o krok do neznáma a je tu i určitá možnost, že o své peníze přijdete, pokud třeba neznáte zásady investování. Někdy jsou doby, kdy investování vyžaduje hroší kůži. Ti, kteří se nevydrží dívat na pád svých investic, by pak neměli investovat – pokud totiž raději své peníze vyberou, realizují ztrátu.

Pro ty, kteří hledají rychlé a jednoduché řešení

Spořicí účet je standardní nástroj, který si dokážete během několika minut vyřídit online a který dlouhodobě nevyžaduje moc energie nebo úvah. Pokud hledáte přechodné řešení, může pro vás být spořicí účet lepším nástrojem než ten běžný.

Spořicí účet pro studenty

Studenti často odkládají své peníze na spořicí účet, místo toho, aby investovali. Utváří si na něm rezervu a peníze mají po ruce, kdykoli potřebují.

Jak najít nejvýhodnější spořicí účet

Při hledání vhodného spořicího účtu se určitě budete řídit úrokovou sazbou, kterou vám banka nabídne. Úroková sazba by ale zároveň neměla být jediným kritériem, které vezmete v úvahu. Určitě se koukněte na veškeré poplatky, které jsou s vedením a spravováním účtu spojené, a dále zkontrolujte výpovědní dobu.

S výběrem spořicího účtu, stejně jako s celkovým nastavením portfolia a financí, vám nejlépe poradí nezávislý finanční poradce.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper