Čtvrtek, 14 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyInflace v Polsku zrychlila v prosinci na více než 21leté maximum

Inflace v Polsku zrychlila v prosinci na více než 21leté maximum

Růst spotřebitelských cen v Polsku zrychlil v posledním měsíci loňského roku téměř na 9 %, což znamená, že míra inflace dosáhla více než 21leté maximum. Informoval o tom v pátek polský statistický úřad GUS, který zveřejnil předběžné údaje.

Podle GUS dosáhla meziroční míra inflace v Polsku v prosinci 8,6 %. V listopadu činila 7,8 %. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od listopadu 2000.

Růst spotřebitelských cen překonal i očekávání analytiků. Ti předpokládali, že míra inflace se zrychlí na 8,3 %. Výraznější než předpokládané zrychlení růstu spotřebitelských cen signalizuje, že centrální banka ještě neskončila se zvyšováním úrokových sazeb. Ty zvýšila na každém z posledních čtyř zasedání.

Pod zrychlující se růst cen se podepsaly zejména ceny pohonných hmot a pokračující oslabování kurzu zlotého. Ceny pohonných hmot vzrostly o 32,9%. Náklady na bydlení se zvýšily o 14,3% a například ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 8,6%.

Credit card online shopping payment

Ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla inflace v Polsku v prosinci 0,9 %. V listopadu se spotřebitelské ceny zvýšily o 1 %. Navzdory zpomalení byl však růst spotřebitelských cen podle předběžných údajů výraznější, než očekávali analytici. Ti počítali se zpomalením růstu cen na 0,6%.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper