Pátek, 15 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyNa rodičovském bonusu je třeba se dohodnout v 1.kvartálu, peníze na něj...

Na rodičovském bonusu je třeba se dohodnout v 1.kvartálu, peníze na něj jsou

Rodičovský bonus, tedy zvýšení důchodu pro rodiče, kteří vychovali ekonomicky aktivní děti, by měl začít platit podle ústavního zákona od 1. ledna 2023. Forma, jakou se bude tento rodičovský bonus vyplácet, se musí dohodnout ještě v 1. kvartálu tohoto roku, protože Sociální pojišťovna (SP) se musí na změnu připravit z pohledu změny jejích informačních systémů. V rozhovoru pro TASR to řekl ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina). Během prvních tří měsíců roku je podle něj třeba schválit i příslušnou legislativu. Peníze na vyplácení rodičovského bonusu podle Krajniaka jsou, vidí je ve vyšších příjmech a nižších výdajích SP.

„Pro mě je rodičovský bonus nejzásadnější věc, kterou máme z pohledu mě jako politika i našeho resortu v programovém prohlášení vlády (PVV). Protože to není jednorázová záležitost nebo něco, co teď na chvilku pomůže, ale odstraňuje to sociální nespravedlnost,“ řekl ministr. Doplnil, že má na mysli rozdíl v důchodech mezi bezdětnými ženami (mají je výše) a mezi ženami, které vychovaly děti, které v konečném důsledku udržují fungování důchodového systému tím, že aktuálně pracují a platí odvody.

„Jedním z mála argumentů proti rodičovskému bonusu bylo, že na to údajně nejsou peníze ve veřejných financích. My jsme je samozřejmě našli,“ komentoval ministr s tím, že nejprve viděl resort řešení ve zrušení odvodových stropů, s čímž však nesouhlasila SaS (stejně jak s tím nesouhlasí ani v kontextu daňově-odvodové reformy, pozn. TASR). Takže ministr ustoupil a peníze se hledaly jinde.

„Po dvou letech nového fungování Sociální pojišťovny a po velmi rozumné ekonomické a sociální politice, kterou jsme dělali během pandemie, se ukázalo, že Sociální pojišťovna hospodaří s mnohem lepším hospodářským výsledkem, než se očekávalo. A proto víme už nyní předpokládat, že v roce 2023 bude mít SP vyšší výběr od ekonomicky aktivního obyvatelstva o 310 milionů eur,“ řekl ministr.

Příznivějšího finančního stavu v SP se podle něj podařilo dosáhnout například pandemickou pomocí, díky které stát nemusel vyplácet podpory v nezaměstnanosti a jejíž poskytování také bylo podmíněno poctivým placením odvodů a daní. Příznivě ovlivňuje udržitelnost veřejných financí i snížení exekučních srážek, protože se více lidem podle ministra už vyplatí pracovat legálně.

Na otázku, zda hrozí jeho demise, pokud se koalici nebude dařit dospět k dohodě o formě rodičovského bonusu, ministr řekl, že je podle něj logické, že od koaličních partnerů očekává, že ve vládě se musí plnit priority všech koaličních partnerů, které jsou dohodnuty v programovém prohlášení vlády.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper