Pátek, 15 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceLesy loni prodaly rekordních 20 tun ryb

Lesy loni prodaly rekordních 20 tun ryb

Rekordní prodej 20 tun ryb zaznamenal loni státní podnik Lesy SR. Z toho 18 tun představovaly živé ryby k zarybnění chovných rybníků po celém Slovensku a dvě tuny tvořil prodej mražených ryb. Informovala o tom mluvčí podniku Marína Debnárová.

Lesy SR kromě jiných činností zajišťují i ​​chov ryb. Jedinečné Středisko chovu ryb Parina provozují na Lesní správě Majdán v odštěpném závodě Smolenice.

„Dosud byl roční průměr prodeje našich ryb osm až deset tun,“ uvedla Debnárová. Loňský prodej byl tedy dvojnásobný. „K dalšímu chovu nám v sádkách zbývá 20 až 25 tun roční ryby,“ dodala.

Rybné hospodářství funguje na potoce Parina již od roku 1867, kdy ho tam vybudoval hrabě Móric Pálffy. Šlo o jednu z prvních pstruhových líhní na našem území. \“Příští rok ho státní podnik plánuje prohlásit za významné lesnické místo,\“ připomněla mluvčí státních lesů.

Lesy ČR investovaly v posledním období do modernizace zařízení na zpracování ryb, ale také na koupi tzv. šokových mrazících boxů, nové vakuové techniky či přepravního boxu na rozvoz ryb více než 50.000 eur.

V rybnících na potoce Parina se jako hlavní druh chová pstruh duhový, doplňkově i kapr rybniční. Středisko v současnosti zajišťuje chov ryb od jiker až po generační ryby. Konzumní ryba se v rybnících dochová přibližně za 16 až 18 měsíců, když dosahuje hmotnosti kolem 250 gramů. Ve středisku Parina také vykonávají odbornou praxi žáci studijního oboru rybářství ze Spojené školy v Ivance u Dunaje.

Podnik podle Debnárové uvažuje io rozšíření chovu o pstruha potočního. „U tohoto druhu jde o náročnější chov, který si vyžádá více péče i vyšší finanční náklady. Ale stojí nám to za to, abychom podpořili udržitelnost atraktivních horských rybářských revírů původním slovenským druhem,“ zdůraznila.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper