Pátek, 15 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceRůst spotřebitelských cen v Německu se v prosinci překvapivě zrychlil

Růst spotřebitelských cen v Německu se v prosinci překvapivě zrychlil

Růst spotřebitelských cen v Německu se v prosinci překvapivě zrychlil a dosáhl největšího tempa za téměř 30 let, od června 1992. To vyvolává obavy z inflačního tlaku v největší evropské ekonomice. Ukázaly to ve čtvrtek předběžné údaje spolkového statistického úřadu Destatis.

Podle nich se index spotřebitelských cen v Německu v prosinci zvýšil meziročně o 5,3 % po listopadovém nárůstu o 5,2 %. Ekonomové přitom odhadovali, že jeho tempo naopak klesne na 5,1 %.

Za celý rok 2021 dosáhla průměrná míra inflace v Německu 3,1 %. To je vysoko nad cílovou hranicí Evropské centrální banky, kterou je inflace na úrovni 2 %.

Inflace v Německu, které je také největší ekonomikou eurozóny, se drží nad touto hranicí od července 2021 v důsledku přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích. A také tzv. bazických efektů, zejména dočasného zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) v roce 2020 a prudkého poklesu cen produktů minerálních olejů v předchozím roce.

Destatis dále uvedl, že hlavním motorem inflace byly iv prosinci ceny energetických produktů, které stouply meziročně o 18,3 % (o 22,1 % v listopadu). Zvýšily se i ceny potravin (o 6 % po listopadovém nárůstu o 4,5 %) a služeb (o 3,1 %; o 2,9 % v listopadu).

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny podle předběžných údajů stouply v prosinci o 0,5 %.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HISC), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, v prosinci vzrostl meziročně o 5,7 % a meziměsíčně o 0,3 %.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper