Pátek, 15 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceBritský sektor služeb rostl v prosinci nejpomalejším tempem za 10 měsíců

Britský sektor služeb rostl v prosinci nejpomalejším tempem za 10 měsíců

Britský sektor služeb rostl v prosinci nejpomalejším tempem za 10 měsíců, jelikož varianta omikron nového koronaviru vedla k prudkému poklesu výdajů spotřebitelů na služby. Ukázaly to ve čtvrtek upřesněné výsledky průzkumu IHS Markit a logistického svazu CIPS, které také odhalily, že i aktivita v celém soukromém sektoru se v prosinci zpomalila.

Podle nejnovějších údajů se index nákupních manažerů (PMI) z britského klíčového sektoru služeb v prosinci 2021 snížil na 53,6 bodu z listopadových 58,5 bodu.

Upřesněná hodnota indexu je však vyšší než 53,2 bodu při rychlém odhadu. Udržela se pohodlně nad zlomovou hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity v daném odvětví od jejího poklesu.

Průzkum také odhalil výraznou ztrátu dynamiky nových objednávek v prosinci v důsledku zvýšené nejistoty způsobené pandemií. Exportní objednávky zároveň poprvé za šest měsíců klesly.

Vyšší ceny energií, paliv, dopravy a surovin vedly k dalšímu nárůstu průměrných nákladů, i když pomalejším tempem. Podobně i průměrné výstupní ceny v prosinci stouply, ale nejpomaleji od srpna.

Průzkum rovněž odhalil, že v prosinci došlo k výraznému zpomalení celého soukromého sektoru, protože slabší dynamiku v sektoru služeb nedokázalo nahradit ani rychlejší tempo růstu výrobního sektoru.

Přesněji, kombinovaný PMI pro oba sektory, služby i výrobu, v prosinci klesl na 53,6 z listopadových 57,6 bodu. Byl však vyšší než předběžně odhadovaných 53,2 bodu. Už desátý měsíc po sobě se udržel nad hranicí 50 bodů.

Jen PMI výrobního sektoru v prosinci stoupl na 53,6 z 52,7 bodu v listopadu.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper