Pátek, 15 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
InvesticeCeny nemovitostí rostou i pro zvýšenou poptávku po bydlení

Ceny nemovitostí rostou i pro zvýšenou poptávku po bydlení

Ceny nemovitostí rostou nejen pro zvyšování cen pozemků, stavebních materiálů, ale také pro zvýšenou poptávku po bydlení. Podle investičního analytika společnosti Swiss Life Select Pavela Škriniara růst cen realit tak brzy neskončí a jako vždy i nyní platilo, že pokud jde o otázku bydlení, není třeba zbytečně spekulovat.

Úvěry jsou sice dostupné, ale je třeba je načerpat ve značné výši, aby se dala za ně koupit nemovitost. „Rozdíly v cenách bydlení mezi kraji i okresy jsou samozřejmě výrazné, ale týká se to nejen cen realit, ale i příjmů obyvatel v nich,“ upozornil Škriniar.

Prvořadým důvodem růstu cen nemovitostí je vysoký zájem o jejich koupi. „Inflace, obava z dalšího růstu cen či potřeba bydlení. Čím více zájemců o koupi a čím menší zájem o prodej, tím výrazněji budou ceny růst,“ vysvětlil Škriniar. Dynamika růstu je vždy sporná, ale meziroční nárůst ceny nemovitosti bývá větší, než možná roční míra úspor.

Dalším tématem je koupě nemovitosti pro investiční účely. Pro tento způsob investování se jeví jako nejvhodnější dvoupokojové byty. O ty je největší zájem ze strany podnájemníků. K bydlení jsou nejžádanější třípokojové byty. V tomto segmentu chybí desítky tisíc bytových jednotek, což znamená, že i kdyby se dnes začalo ve velkém stavět, v nejbližších letech to nebudou ceny nemovitostí reflektovat.

Při koupi nemovitosti má kupující možnost koupit nemovitost „z papíru“ a také postavenou. U ještě nepostavené nemovitosti jde do rizika, že se developer dostane do finančních problémů a získání bytu se může oddálit.

„Druhým rizikem je vývoj cen stavebních materiálů, který již bývá ošetřen inflační doložkou. Chybějící peníze (může jít o desítky tisíc eur) bude třeba získat zvýšením hypotéky, načerpáním dalšího úvěru, požádáním o půjčku blízkých nebo přenecháním práva koupě na další osobu,“ upozornil Skříňař.

Pokračoval, že ceny stavebních materiálů se tak brzy nedostanou na úroveň před loňským rokem. Právě jejich vývoj bude hlavním motorem cen nemovitostí. Ceny stavebních materiálů nebudou tím parametrem, který by mohl v krátké době snížit cenu nemovitosti. A nebude to ani hromadná výstavba nájemních bytů, ani demografický vývoj.

„Nejbližší vývoj hraje ve prospěch prodávajících. Vždyť 70 až 80% bytů v rámci projektů se prodává z papíru. Kupující tedy financují výstavbu už v době, kdy se development teprve začíná realizovat. Dokud je vysoký zájem kupujících, ceny nemovitostí nemají důvod klesat,“ dodal Škriniar.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper