Čtvrtek, 14 dubna, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
InvesticeVýrobní ceny v eurozóně i v celé EU v listopadu vzrostly

Výrobní ceny v eurozóně i v celé EU v listopadu vzrostly

Výrobní ceny v eurozóně iv celé Evropské unii (EU) v listopadu 2021 pokračovaly v růstu, i když mírnějším tempem než v říjnu. Důvodem jejich vytrvalého zvyšování jsou přetrvávající problémy v globálních dodavatelských řetězcích, jakož i zdražování energií. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

Podle prvního odhadu Eurostatu se ceny průmyslových výrobků v listopadu 2021 v porovnání s říjnem zvýšily v eurozóně o 1,8 % a v EU o 2 %. To bylo zpomalení po říjnovém meziměsíčním nárůstu v regionu, který zavedl euro, o 5,4 % v celé Unii o 5 %.

V meziročním srovnání se ceny hotových produktů v listopadu zvýšily v eurozóně i v EU shodně o 23,7 %.

Pod listopadový meziměsíční růst cen průmyslových výrobků v eurozóně se podepsalo zdražení energií o 3,5 %, polotovarů o 1,5 %, zboží krátkodobé spotřeby o 0,6 %, zboží dlouhodobé spotřeby o 0,5 % a kapitálových produktů o 0,4 %. Ceny v průmyslu celkem bez energií přitom stouply o 0,9%.

V EU ve sledovaném období vzrostly ceny v energetice o 4,5 %, polotovarů o 1,5 %, zboží dlouhodobé spotřeby a zboží krátkodobé spotřeby rovněž o 0,6 % a kapitálového zboží o 0,4 %. Ceny v průmyslu spolu bez energií se zvýšily o 1%.

Ze států EU, které Eurostatu dodaly údaje za listopad, nejstrmější meziměsíční nárůst cen průmyslových produktů zaznamenaly Dánsko (10,3 %), Bulharsko (8,5 %) a Rumunsko (7,3 %). Jediný pokles nahlásilo Irsko (-2,5 %).

V meziročním srovnání stouply v eurozóně v listopadu 2021 nejvíce ceny v energetice, o 66 %. Následovaly ceny polotovarů (18,3 %), zboží dlouhodobé spotřeby (4,7 %), kapitálových produktů (4,4 %) a zboží krátkodobé spotřeby (3,8 %). Ceny v průmyslu spolu bez energií vzrostly o 9,8%.

V EU se v listopadu zvýšily ceny v energetice o 64,9 %, polotovarů o 18,6 %, zboží dlouhodobé spotřeby o 5,2 %, kapitálových produktů o 4,6 % a zboží krátkodobé spotřeby o 4,2 %. Ceny v průmyslu spolu bez energií vzrostly o 10,1%.

V listopadu ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly ve všech členských státech, přičemž nejstrměji vyskočily v Irsku (87,9 %), Dánsku (51,7 %) a Rumunsku (40,4 %).

Na Slovensku se výrobní ceny v listopadu zvýšily meziměsíčně o 1,5% a meziročně o 13,9%.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper